Menu Zamknij

Ustawa o kredycie a rzeczywistość.

Składka i zakres polisy dopasowany do twoich potrzeb. Porównaj oferty z 40 Towarzystw Ubezpieczeniowych. Vista Finance – Ubezpieczenia Warszawa.

Wiele, wiele lat temu pisaliśmy na łamach Polska the Times o zmianach jakie wprowadzi ustawa o nadzorze nad pośrednikami. Ustawa pojawiła się w lipcu 2017 w atmosferze popłochu wśród pośredników i banków oraz kompletnego niezrozumienia wśród klientów.

Od czasu wprowadzenia ustawy minęło już półtora roku. Jak wygląda jej działalnie w praktyce? Poza tym, że prawie wszyscy doradcy kredytowi musieli zmienić tytuł (ustawa wymogła stosowanie odpowiedniego nazewnictwa) i od tego czasu nazywają się ekspertami, specjalistami lub konsultantami, to dla klienta zmieniło się niewiele.

My, jako Vista także musieliśmy spełnić szereg wymogów jak chociażby posiadanie polisy OC zawodowego (nasza polisa VUA 0191966) czy też procedura rejestracji w Komisji Nadzoru Finansowego (nasz numer to RPH 000885).

Oczywiście pewne zapisy ustawy przyniosły wymierne korzyści dla klientów – chociażby możliwość wcześniejszej spłaty kredytu bez opłat po trzecim roku trwania umowy. Jednak ustawa mająca ujednolicić praktyki na rynku pośrednictwa kredytowego, tylko zagmatwała jego funkcjonowanie.

Banki i pośrednicy w obawie przez KNF zasypują klientów stosem niezrozumiałych formularzy i niejednolitych procedur. Założenia były słuszne, ale praktyka jak zwykle okazała się zwycięska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *